1. máje č.p. 66
533 13 Řečany nad Labem
tel.: +420 466 932 121
e-mail: obec@recanynadlabem.cz
Řemesla vznikala souběžně s postupující specializací lidských činností - některé práce, vyžadující vysokou odbornost a nebo zručnost postupně začali vykonávat jedinci, kteří touto odborností či zručností vynikali. Rozvoj každého řemesla byl nejprve zajišťován po dědické linii – předáváním zkušeností potomkům. Později přibírali řemeslníci učedníky a tovaryše, kteří zvyšovali produktivitu jejich práce (zkušený mistr se mohl věnovat činnostem, vyžadujícím vyšší kvalifikaci, zatímco tovaryš vykonával rutinní a snazší práce a souběžně získávali potřebné znalosti).
S rozvojem měst pak začaly vznikat první organizace řemeslníků, sdružující představitele daného řemesla v městě či regionu – řemeslnické cechy. Ty na sebe převzaly část agendy, neúměrně zatěžující jednotlivé členy sdružení – otázky vyjednávání, otázky stanovení cen či organizačně technické otázky.
Současně se zavedla pravidla pro výkon činnosti (např. tovaryšské zkoušky), které do značné míry garantovaly minimální kvalitativní úroveň výkonu řemesla. Dnes se s řemesly setkáte spíše na různých akcích, kde jednotlivci nebo skupiny předvádějí, jak se který výrobek tvořil nebo zpracovával.
V lidské historii vzniklo v průběhu let minulých nesčetné množství památek a řemeslných děl. Důkazy řemeslné zručnosti našich předků můžeme vidět už jen v muzeích, na hradech a zámcích, ale i ve skanzenech, které dokládají obyčejný život lidí a jejich přirozenou zručnost. V naší obci si jistě najdou stará již málem zapomenutá řemesla, které stojí za zmínku, pokusíme se tedy přiblížit vám historií řemesel a řemeslníků, který žili a pracovali v Řečanech nad Labem a Labětíně.
Jako prvního bychom vám představili - koláře Jana Kubece v domě na ulici Obránců míru č.p. 113.
...pocházel z malinké osady ve středních Čechách na nejvyšším bodě Středočeské vrchoviny a tzv. České Sibiře - Ounuze...
Se nacházela v domě s č. 97. Fotografie pochází asi z roku kolem 1925...bližší informace očekáváme.
Obec leží necelých 7 km západním směrem od Přelouče, uprostřed rozlehlých úrodných polí. Když projedete mostem nad nad řekou Labe, dostanete se ke Kladrubskému hřebčínu, který je prvním hřebčínem na světě zapsán na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. Dominantou obce je románský kostel, který byl vysvěcen 14. Listopadu 1165 Panně Marii pražským biskupem Danielem I. za přítomnosti krále českého Vladislava II, jeho manželky Judity Durynské. Roku 1737 byla v oltáři nalezena listina svědčící o této události.