Obec Řečany nad Labem
Řečany nad Labem

Výroční členská schůze Mysliveckého spolku.

Vyhodnocení uplynulého mysliveckého roku 2015

V sobotu, 9. dubna, jsme se sešli na naší Hájence, abychom vyhodnotili uplynulý myslivecký rok  2015. Podotýkám, že náš rok je od 1.4. do 31.3. následujícího roku.
Náš spolek má 16 členů a jednoho stálého honce. Po rapidním poklesu drobné zvěře dnes už lovíme jen zvěř černou, tedy divočáky a to jak na naháňkách, tak při individuálních lovech.

Naše honitba se nachází na křižovatkách silnic Přelouč - Kutná Hora a Přelouč - Kolín. Zvěř migruje zejména v noci z lesa do polí a tak máme za uplynulé období  6  auty poražených kusů černé zvěře a u srnčího  je to  12 kusů.  Ulovili jsme 66 kusů černé, 2  srnce, 1 zajíce,  24 kachen a 9 lišek.

Myslivecký spolek má k dispozici 4 ohaře a 4 norníky s odpovídajícími zkouškami.

V loňském roce jsme hospodařili  se ztrátou, jejíž příčinou však byl plánovaný nákup 2 zemědělských pozemků a 3 kusů mysliveckých kazatelen. Hlavním zdrojem příjmů jsou finance z prodeje černé zvěře.

Hlavní náplní naší činnosti však byly různé brigády, při kterých jsme vyčistili  a desinfikovali po zimě zásypy a krmelce, opravili sklad krmiv v Bořích, zhotovili základny pro 3 kusy kazatelen a 2 kazatelny usadili do honitby, nadělali v lese tyčovinu pro posedy a provedli opravy posedů v celé honitbě. Samozřejmostí je a bylo zimní přikrmování zvěře, i když letošní zima nevyžadovala toto tak intenzívně.

K časově náročným akcím, na kterých se podílelo jen pár členů, patřila administrativní činnost. V souvislosti se změnou občanského zákoníku jsme museli zajistit přeměnu sdružení na myslivecký spolek. Taktéž se podařilo uzavřít smlouvu s elektrárnou Chvaletice na zalesněný pozemek, který byl posledních asi 14 let nehonební a nyní byl převeden jako honební v náš prospěch. Řešili jsme problémy se sousední honitbou Horušice, kde nám pánové z Horušic v podstatě pytlačili na hranicích, kde si protizákonně postavili posedy a kazatelny.

Někteří členové se zúčastnili střeleckých akcí, jako je tradiční závod tříčlenných družstev v Pardubicích a před zahájením lovecké sezony jsme si zastříleli na lovecké střelnici v Srchu.
Dva naši členové absolvovali úspěšně kurz prohlížitelů zvěře, což je nutná funkce k tomu, abychom zvěř mohli prodávat do výkupen.
Členové spolku svým hlasování rozhodli o přijetí 3 mladých členů, kteří však mají 2 letou zkušební lhůtu.

Taktéž máme okresem přiděleného jednoho adepta, který musí vykonat roční praxi než může nastoupit ke zkouškám z myslivosti. Snažíme se navázat přátelské kontakty se zemědělci, kteří obhospodařují půdu v našem rajonu, aby nám vytvořili podmínky pro tlumení zejména černé zvěře, která na jaře působí škody po zasetí a později zejména v kukuřici.

Na závěr schůze jsme stanovili úkoly pro další myslivecký rok, schůzi zakončili a věnovali se zábavě.

Jak je vidět, myslivost není jen zábava chodit s puškou do revíru, ale spousta dalších činností. Budeme rádi, když nám veřejnost sdělí své poznatky a připomínky, třeba na stránkách našeho MS, jejichž adresa je zde uvedena.

„Lovu zdar“ !

Datum vložení: 13. 4. 2016 0:00
Datum poslední aktualizace: 9. 10. 2017 23:03
Autor: Ing. Michaela Matoušková

Staročeské máje 27.05.2006

Svátky a výročí

Dnes je 30.4.2024

Svátek má Blahoslav

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den pracoviště

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Svátek práce

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

GObec - mapový server

Gobec - Řečany nad Labem

O obci Řečany nad Labem s částí obce Labětín

Obec leží necelých 7 km západním směrem od Přelouče, uprostřed rozlehlých úrodných polí. Když projedete mostem nad nad řekou Labe, dostanete se ke Kladrubskému hřebčínu, který je prvním hřebčínem na světě zapsán na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. Dominantou obce je románský kostel, který byl vysvěcen 14. Listopadu 1165 Panně Marii pražským biskupem Danielem I. za přítomnosti krále českého Vladislava II, jeho manželky Judity Durynské. Roku 1737 byla v oltáři nalezena listina svědčící o této události.